Wysunięcie głowy

Jakie skutki w organizmie wywołuje wysuniecie głowy do przodu?

Wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku nosi swoją głowę w nieprawidłowej pozycji – czy ciebie również to dotyczy? Bo wcale nie musisz mieć zaawansowanego wieku, żeby zauważyć u siebie tę wadę postawy!

Jak rozpoznać, czy głowa jest wysunięta za bardzo do przodu? Otóż głowa widziana z profilu powinna znajdować się dokładnie nad środkiem ramienia – oznacza to, że jeżeli twoje ucho nie znajduje się w linii ramienia – masz wysuniętą głowę do przodu.

Wysuniecie głowy do przodu wynika z dysfunkcji mięśnia czworobocznego, który jest niedostatecznie napięty w swojej dolnej części i przeciążony w górnej części. Udział ma w tym również mięsień mostkowo-sutkowo-obojczykowy, który jest w stałym napięciu i skrócony – ciągnie głowę do przodu i w górę (aby utrzymać wzrok w pozycji równoległej do podłoża).

Co się wtedy dzieje?

  • Zwiększa się ciężar z jakim głowa działa na kręgosłup. Głowa waży ok. 5 kg, a jej wysuniecie do przodu o dodatkowe centymetry zwiększa ciężar o dodatkowe kilogramy(!)
  • Górna cześć klatki piersiowej staje się zapadnięta
  • Zmniejsza się ilość miejsca w klatce piersiowej dla serca i płuc
  • Szyja staje się stopniowo coraz bardziej obwisła
  • Napinają się mięśnie podpotyliczne powodując ból głowy
  • Pojawia się ucisk na naczynia krwionośne oraz nerwy rdzeniowe
  • Tętnice kręgowe doprowadzające krew do głowy muszą znosić coraz większy nacisk

W takiej sytuacji pojawiają się trudności z oddychaniem, które mogą mieć skutki nawet gorsze niż palenie paczki papierosów dziennie!

Mniej krwi dociera do twarzy i mózgu, również do tych części mózgu (rdzeń przedłużony), w którym swój początek mają nerwy czaszkowe, które mogą pracować nieprawidłowo, prowadząc do chronicznej reakcji stresowej lub nadmiernej aktywności części grzbietowej nerwu błędnego i szeregu schorzeń.

Czyż nie lepiej tego uniknąć?

Jeśli masz problemy z oddychaniem i odczuwasz łagodny ból pleców, ból z tyłu głowy, a twój kręgosłup jest wrażliwy i sztywny, doświadczasz wycofania i apatii – czas zadbać o odpowiednią regulację napięć w ciele. Nie musisz mieć wszystkich wymienionych objawów, żeby uznać, że postawa ciała jest nieprawidłowa i wymaga korekty.

Zobacz także

Szumy uszne

Szumy uszne

Jedną z przyczyn pojawienia się szumów usznych może być nadmierne pobudzenie układu nerwowego. Czy w takim razie możesz zrobić coś dla siebie?...

czytaj dalej
Narodziny

Narodziny

Dlaczego terapia czaszkowo - krzyżowa jest przydatna dla noworodka? Powodem jest poród, który może powodować rodzaj traumy u dziecka (u matki...

czytaj dalej
Bezsenność

Bezsenność

Przewracasz się z boku na bok już kolejną godzinę, zegar nieubłaganie przybliża cię do pory pobudki, nie zmrużyłaś nawet oka... Bywa, że nawet młode...

czytaj dalej